Jak poprawić zdolność kredytową?
Wielu potencjalnych kredytobiorców zastanawia się, w jaki sposób można poprawić swoją zdolność kredytową i otrzymać wyższą kwotę finansowania w banku lub w firmie pożyczkowej. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie czynniki wpływają na możliwości finansowe kredytobiorców? Przeczytaj poniższy poradnik i skorzystaj ze sprawdzonych porad!
Zdolność kredytowa – co to takiego i od czego zależy?
Z definicji zdolność kredytowa jest wskaźnikiem, który określa możliwości finansowe potencjalnych kredytobiorców. W praktyce ma to przełożenie na wysokość udzielonego finansowania przez bank lub instytucję pozabankową.
Wysokość zdolności kredytowej w ocenie banku uzależniona jest od wielu kwestii. Zanim zdecydujesz się na złożenie wniosku kredytowego w banku lub w firmie pożyczkowej, możesz obliczyć swoją zdolność kredytową samodzielnie lub lepiej – poprosić o pomoc eksperta kredytowego CF Pama.
Na etapie wyliczania zdolności kredytowej, należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak:
- wiek kredytobiorców,
- stan cywilny,
- aktywne zobowiązania finansowe,
- wysokość i źródło dochodów,
- czas trwania umowy z pracodawcą,
- liczba osób na utrzymaniu,
- miejsce zamieszkania.
Oprócz powyższych, do wyliczenia zdolności finansowej warto uwzględnić też typ kredytu lub pożyczki, o jaki będzie składany wniosek. Dlaczego? Otóż w przypadku kredytów hipotecznych zdolność kredytowa może być liczona nieco inaczej niż w przypadku kredytów gotówkowych. Wynika to przede wszystkim z odmiennych form zabezpieczenia finansowania na rzecz kredytodawcy.
Jak poprawić swoją zdolność kredytową?
Jest wiele metod, które umożliwiają realną poprawę zdolności kredytowej, a wskutek tego zaciągnięcie znacznie większego zobowiązania w banku lub firmie pożyczkowej. Oto 6 najlepszych wskazówek, które pomogą Ci poprawić swoje możliwości w odniesieniu do pozyskiwania nowego źródła finansowania:
- Postaraj się zwiększyć swoje dochody. Wystarczy, że poprosisz w pracy o podwyżkę lub zmienisz miejsce zatrudnienia na takie, gdzie dochody będą znacznie korzystniejsze. Pamiętaj jednak, że zmiana pracy wiąże się z koniecznością odbycia, chociażby minimalnego stażu pracy w nowym miejscu (zazwyczaj 3 miesiące), aby bank zaakceptował nowe, lepsze źródło dochodu.
- Wybieraj banki, które akceptują wiele źródeł dochodu. Jeśli pracujesz na podstawie umowy o prace, do tego prowadzisz działalność gospodarczą lub masz dodatkowe umowy zlecenie, Twoja zdolność kredytowa może być naprawdę wysoka. Wystarczy, że wybierzesz ofertę banku, który jest w stanie zaakceptować większość źródeł dochodów.
- Wybieraj długi okres kredytowania. To dobry pomysł, szczególnie jeśli chcesz zwiększyć swoją zdolność kredytową. Mimo to, że długi okres spłaty zobowiązania generuje wyższe koszty odsetkowe, to jednak zmniejsza miesięczną ratę, a to przekłada się na wyższy poziom zdolności kredytowej.
- Wpłać wyższy wkład własny. To dobry pomysł w odniesieniu do kredytów hipotecznych. Najczęściej jest tak, że banki udzielają wyższego kredytu, jeśli potencjalny klient wykaże wyższy wkład własny niż minimalny wymagany przez daną instytucję. Twoja zdolność kredytowa przy 20-30% wkładzie własnym może być znacznie wyższa niż w przypadku wkładu własnego na poziomie 10% wartości inwestycji.
- Dołącz drugiego kredytobiorcę (żyranta) do umowy. W dzisiejszych czasach to wciąż dobry sposób, aby zwiększyć swoje możliwości finansowe. Jeśli bliska osoba lub dobry znajomy osiąga wysokie zarobki i nie ma nadmiernych zobowiązań finansowych, możesz zdecydować się na żyranta i zwiększyć swoją zdolność kredytową do pożądanej kwoty.
- Wybierz raty stałe zamiast malejących. W celu zwiększenia swoich możliwości zaciągnięcia wyższego kredytu, koniecznie wybieraj stałe raty. Dzięki temu bank udzieli Ci znacznie wyższej kwoty kredytu.
- Celuj w oferty ze zmiennym oprocentowaniem. Dlaczego? Otóż zobowiązania hipoteczne udzielane na zmiennej stopie są początkowo tańsze, aniżeli te ze stałym oprocentowaniem (najczęściej droższe nawet o kilkaset złotych w skali miesiąca).
Teraz już wiesz, jakie są najskuteczniejsze sposoby na poprawę zdolności kredytowej, która ma istotne znaczenie, szczególnie jeśli planujesz wziąć naprawdę duży kredytu banku. Pamiętaj też, aby nie starać się sztucznie zawyżać swojej zdolności, gdyż zaciągnięcie wysokiego zobowiązania w banku może w przyszłości skutkować problemami ze spłatą i tym samym pojawieniem się negatywnych wpisów w rejestrach BIK.
Jeśli chcesz maksymalnie zwiększyć swoją zdolność kredytową i wybrać jak najlepszą propozycję kredytu hipotecznego czy nawet firmowego, koniecznie skontaktuj się z ekspertem CF Pama.