Firmy budowlane w Polsce a nowoczesny model wynajmu – jak to wpływa na koszty przedsięwzięć budowlanych?
W dzisiejszych czasach wiele firm budowlanych poszukuje jak najkorzystniejszych rozwiązań, aby zminimalizować koszty realizacji inwestycji w nieruchomości. Według raportu EFL małe i średnie przedsiębiorstwa znacznie więcej wynajmują, aniżeli kupują – szczególnie w odniesieniu do maszyn budowlanych. Nawet ponad 85% firm z branży budowlanej korzysta z wynajmu krótkoterminowego maszyn – do 30 dni.
Dlaczego przedsiębiorstwa budowlane ograniczają koszty przedsięwzięć?
Pandemia, rosnące koszty materiałów budowlanych, zapaść na rynku kredytów hipotecznych. To wszystko odbija się na kosztach prowadzenia działalności gospodarczej, szczególnie w branży budowlanej. Realizacja inwestycji deweloperskiej to ogromne koszty, których pokrycie najczęściej wiąże się z finansowaniem w banku. Aby pozyskać dodatkowe środki na cele inwestycyjne, firma musi wykazać odpowiednią rentowność finansową. Wynajem maszyn budowlanych, a nawet siły roboczej to dobry sposób, aby nie generować kosztów stałych w firmie, które mogą oddziaływać na wysokość zdolności kredytowej.
W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa budowlane ograniczają koszty przedsięwzięć z kilku powodów:
- Konkurencja na rynku: Branża budowlana jest bardzo konkurencyjna, a przetargi na projekty są często przyznawane temu, kto zaoferuje najniższą cenę. Dlatego przedsiębiorstwa budowlane starają się ograniczyć koszty, aby móc zaoferować bardziej konkurencyjne ceny. Wynajem maszyn i sprzętu budowlanego to dobry sposób, aby zredukować koszty przeprowadzenia inwestycji i wygrać przetarg.
- Zysk: Oczywiście, każde przedsiębiorstwo chce osiągnąć jak największy zysk z każdego projektu. Ograniczanie kosztów, czyli wynajem krótkoterminowy maszyn może pomóc w zwiększeniu dochodów firmy budowlanej.
- Kontrola kosztów: W branży budowlanej koszty projektów mogą być trudne do przewidzenia i kontrolowania. Spore wydatki generuje przewóz materiałów budowlanych oraz ich zakup. Koszty pracownicze również bywają sporym problemem. Aby zapanować nad wydatkami i zwiększyć rentowność funkcjonowania firmy budowlanej wynajem maszyn wydaje się rozsądnym wyjściem.
- Ryzyko: Opóźnienia, niespodziewane koszty czy problemy z dostawcami. To wszystko przekłada się na ryzyko inwestycyjne. Firmy budowlane, które nie przeanalizowały ryzyka, mogą zbankrutować bez odpowiedniej optymalizacji kosztów.
W niektórych przypadkach, skupienie się wyłącznie na kosztach może prowadzić do obniżenia jakości wykonanej pracy lub wydłużenia czasu trwania projektu. Warto dodać, że model wynajmu maszyn dopiero wchodzi na polski rynek. Wiele firm budowlanych dopiero zaczyna ograniczać wydatki w ten sposób, a to pozwala na dalsze realizowanie inwestycji budowlanych, mimo ogólnie rosnących koszów.
Jakie są korzyści wynikające z najmu maszyn budowlanych?
Zgodnie z raportem EFL firmy, które decydują się na najem krótko lub długoterminowy urządzeń i maszyn to przede wszystkim przedsiębiorstwa z sektora: budowlanego, rolnictwa, produkcji, transportu oraz handlu. Największą grupą, bo aż 86% firm korzystających z wynajmu jest branża budowlana.
Wynajem koparek, ładowarek, dźwigów i innych urządzeń niezbędnych do realizacji inwestycji jest szansą na spore ograniczenie kosztów realizacji przedsięwzięcia budowlanego. Dzięki temu firmy zyskują lepszą płynność finansową, a tym samym są w stanie ubiegać się o nieco wyższe kredyty firmowe lub inwestycyjne. Najistotniejsze korzyści wynikające z wynajmu maszyn przez firmy budowlane to:
- Mniejsze koszty pracy: Wynajem maszyn budowlanych jest tańszy niż zakup nowych urządzeń, co pozwala firmie na pewną oszczędność budżetu. Ponadto, koszty utrzymania i naprawy maszyn leżą w gestii wypożyczalni, a nie firmy budowlanej, a to spora wygoda.
- Elastyczność: Urządzenia i maszyny budowlane mogą być wynajmowane przez określony czas, bez konieczności zobowiązywania się na dłuższy okres. W ten sposób firma budowlana może dostosować swoje zapotrzebowanie na sprzęt do zmieniających się potrzeb projektu.
- Ogólnodostępność: Maszyny budowlane na wynajem są ogólnodostępne. Nie ma konieczności wielomiesięcznego oczekiwania na dostarczenie niezbędnego sprzętu na budowę.
- Bezpieczeństwo: Wypożyczalnie maszyn budowlanych zapewniają, że ich maszyny są w pełni sprawne i przeszły regularne przeglądy techniczne, co minimalizuje ryzyko awarii i wypadków. A to wszystko w rozsądnej cenie najmu.
Wynajem maszyn budowlanych jest więc korzystnym rozwiązaniem dla firm budowlanych, które chcą zwiększyć swoją elastyczność, oszczędzić koszty, a jednocześnie mieć dostęp do nowoczesnego i bezpiecznego sprzętu. Przedsiębiorcy, którzy wskazują na opłacalność takiego rozwiązania to m.in. Marcin Soprych (Grupa PGD), Bogdan Kazimierczak (John Deere) oraz Katarzyna Ciostek (Jungheinrich).