Co to jest BIK?
Wiele osób zetknęło się ze skrótem BIK, nie wiedząc w ogóle, co to jest. Choć brzmi to ciut groźnie, w rzeczywistości wcale takie nie jest. To nic innego jak Biuro Informacji Kredytowej. Nie trafia się do niego za karę, tylko przy pierwszym zaciągniętym kredycie. Może to być zakup na raty lub niewielki kredyt. Skutek jest taki, iż w taki sposób zaczyna się tworzyć historia kredytowa. Dla kogoś, kto nigdy nie skorzysta z kredytu nie ma to większego znaczenia, jednak wiele osób często jest postawionych „pod ścianą”w kwestii finansowej i nierzadko kredyt jest jedynym wyjściem. Czy takie trafienie do BIK jest korzystne? Oczywiście, że tak. Pod warunkiem, że zobowiązania są spłacane terminowo. Wtedy w BIK figuruje informacja, iż jest to klient rzetelny i można mu udzielać kredytów.
Zalety bycia w BIK
Podstawowa zaleta jest taka, że w przypadku, gdy chcemy wziąć kredyt, banki przede wszystkim sprawdzają historię kredytową. Jeśli nas nie ma w BIK, wówczas dla takiej placówki jesteśmy niewidoczni. Wyrzuca nas z systemu i nie ma szans na pożyczenie pieniędzy w banku. Choć wciąż wiele osób uważa, że nie mając żadnego kredytu jesteśmy dla banku najlepszym klientem, wcale tak nie jest. Dla takiej placówki jesteśmy nieistniejący. O wiele bardziej wartościowa będzie osoba, która ma kilka kredytów i spłaca je w terminie niż ktoś, kto w BIK nigdy nie był. Warto zatem trafić tam choćby z niewielkim kredytem takim jak zakup czegoś na raty, ponieważ w trudnej sytuacji, gdy wady będziemy potrzebowali gotówki, będzie większa szansa, że ją dostaniemy.
Wady BIK
Czy Biuro informacji Kredytowej ma wady? Oczywiście. Jak wszystko. Wraz z pierwszym kredytem trafiamy do niego i niestety, jeśli zalegamy z płatnościami, bank przy pierwszej okazji sprawdzenia, będzie o tym wiedział. To bowiem skontrolowanie solidności klienta. Zatem dla kogoś, kto chce kredyt ale nie spłaca niczego w terminie, będzie to spory minus i sygnał dla banku, że klient jest nierzetelny. Czy warto w nim być? Oczywiście że tak, ale należy pamiętać jak wszędzie, że trzeba być też rzetelnym w swoich zobowiązaniach.